ASIT YAGMURLARININ OLUSUMU VE TOPRAK YAPISINA ETKILERI

Asit Yagmurlari

Kükürt ve azot dioksitlerin atmosferdeki nemle birleserek sülfirik ve nitrik asitli yagmur, kar ya da dolu olusturmasi biçiminde kirlilige verilen genel ad. Bu tür yagmurda tanecikler siste asili olarak süspansiyon olusturabilir ya da en kuru halde birikebilirler.

Süspansiyon : Bir katinin bir sivi içerisinde ya da havada (sis içinde) çözünmeden dagilmasiyla olusan heterojen karisimlardir. Ayran,kahve,tebesir tozu+su....

Asit yagmurlarinin verdigi ileri sürülen zararin bir bölümünün aslinda bazi dogal nedenlerden kaynaklandigi yapilan arastirmalar sonucunda anlasilmissa da, petrol ve kömür yanmasindan olusan kükürt dioksit ile otomobil motorlarindan çikan azot oksidin, asit yagmuru sorununu büyük ölçüde siddetlendirdigi kesindir.

Kirlilige yol açan tanecikler, kaynaklarindan binlerce kilometre uzaga rüzgarla tasinabilir. Sözgelimi A.B.D‘nin kuzey dogusundaki asit yagmurlarina, Kanada'dan yayilanlar da katilmis, Kanada'nin dogusundaki kükürt içeren yagis, A.B.D 'den kaynaklanmistir.

Bilim adamlarinin tümü asit yagmurlarinin denetlenmesi için bir an önce yasalar çikarilmasini istemektedirler. Ne var, ki söz konusu yasalarin yol açacagi harcamalar çok yüksektir, bu yüzden de sorunun çözülmesi sürekli ertelenmektedir.

Ekonomik faaliyet, kitliga karsi yapilan bir savastir. Insan bu savasta bir takim degerleri üretip tüketirken baska bir deger olan kaliteyi ÇEVRE ’yi de tüketmektedir. Hava, su, yesil ve toprak gibi ...... Biri kirlendigi zaman beraberinde, zincirleme olarak, digerleri ve bunlardan yararlanan insanlar da kirlenmekte ve yok olmaktadir.

Görüldügü gibi hava dogal ve yapay etmenlerce kirletilmektedir. Yapay etmenlerin temelinde insan bulunmaktadir. Fabrikadan, evlerden ve araçlardan çikan dumanlar tarafindan atmosfer durmadan kirlenmektedir. Bu kirlilik dogrudan oldugu gibi asit yagmurlari yoluyla da bitkiye, insana, suya, topraga ve tasa etki etmektedir.

Termik santrallerde, isitmada ve endüstri kurumlarinda kullanilan kömür atmosfere kül (kadmiyum, arçelik, kursun) CO2 ve SO2 yaymaktadir. Dünyada oldugu gibi Türkiye’de kömür ve petrol tüketimi giderek artmaktadir. Artan tasit sayisi da petrol tüketimini dolayisiyla atmosferdeki karbon monoksit gazini yükseltmektedir. Yanardaglar da havadaki SO2 ve CO2 gibi gazlarin miktarini arttirmaktadir. Bu gazlar havadaki su buhari ile birlesirler.

H2O+SO2 ______ H2SO4 (sülfirikasit) ve

H2O+NO2 ______ HNO3 (nitrik asit) olarak yere düserler.

Hava kirliligi, isinlarin yere ulasmasini ve atmosfere yayilmasina da engelleyerek iklim üzerinde olumsuz etki yapmaktadir.Asit yagislari yapraklardaki klorofilin bozulmasina ve bitkinin sararip kurumasina neden olmaktadir.

Bilindigi gibi bitkiler, fotosentez sirasinda CO2 tüketir. Asit yagmurlari, bitkileri kurutarak, diger yandan atmosferdeki CO2 (karbondioksit) tutarinin artmasi için ortam hazirlamaktadir. Baska bir anlatimla, bir olumsuzluk bir baska olumsuzlugu üretmektedir.

Bu asit yagislarinin etkilerini görebilmek için iki asamadan olusan deneylere girisilmistir :

Birinci asamada 16 saksiya kizil çam, 20 saksiya fasulye ve nohut ekildi.

Kizil çam ve fasulyeler 4 ’er saksidan olusmak üzere 5 ’er gruba ayrildi. Her grup PH3, PH4,5, PH6, yagmur suyu ve çesme suyu gibi asidik degeri farkli sularla sulandi. Çalisma 2 ay sürdü. Çalismalara çesitli siniflardan 15 ögrenci katildi.

Çalismalarimizda kullanilmak üzere, topladigimiz yagmur suyunun asidik degeri ölçüldü: Ilk yagis PH5,5, ikinci ve daha sonraki yagislar PH6 olarak saptandi. Bu da bize hava kirliligi ve onun olusturdugu asit yagmurlarinin çevremizde bir realite oldugunu kanitlamaktadir.

YATAGAN ZIRAAT MD.’DEN YÜKSELEN SESYataganda da termik santralin yarattigi hava kirliligi ve olusan asit yagmurlari çevreye büyük zararlar vermektedir.

Yatagan Ziraat Müdürlügü’nden gelen feryada kulak verelim :

“TERMIK SANTRALININ BILINEN BAZI BITKILER ÜZERINDEKI ETKILERI”

Zeytin agacinin yapraklarinda SO2 etkisiyle çesitli form ve büyüklükte, kirmizi kahve renkli parankima dokusunun tahribi ve çekmesi sonucu olusmus lezyonlarin meydana getirdigi, bu lezyonlarin birlesmesine takiben normalde agaçta 18-20 ay kalmasi gereken yapraklarin erkenden döküldükleri, böylelikle agaçlarin çiplaklastigi ve verimlerinin azaldigi kaydedilmistir. SO2’nin (kükürt dioksit) neden oldugu bu prim er belirtiler yaninda, yine yaprak kaybi ve bunun sonucunda beslenme yetersizligine bagli olarak sürgün uzunlugunda ve yaprak boyutlarinda küçülme seklinde sekonder belirtileri de olusmaktadir.

Badem agaçlarinin yapraklarinin damarlarinda renk açilmasi, seklinde beliren SO2 yaniklari olusmakta bu, agaçlarin erken yaprak dökmelerini ve meyve tutumlarinin azalmasina neden olmustur.

Tütün Bitkisi : Kükürt dioksit (SO2) gazinin hassas olan tütün bitkilerinin özellikle sulama sonrasi açik durumda olan yapraklarindaki stomalarindan tolore edilebilir. Dozun üzerinde alinan SO2 hücreler ve yaprak dokusu düzeyindeki kimyasal ve fizyolojik reaksiyonlari etkileyerek akut bir sekilde tütün yapraklarinda kahverengi, esit tarafli, yaprak leke ve yaniklarinin olusmasina neden olmaktadir.”Bu feryat bindigi dünya gemisini delen insanoglunun çigligidir. Bu ses, çevresel intiharin resmen belgelenmesidir.MURGUL BAKIR ISLETMELERININ ETKINLIKLERI

Murgul bakir fabrikalarinin, çevresine günde 560 mg/m3 SO2 yaymakta oldugu bildiriliyor. Çevredeki tarim alanlarinda armut, kiraz, elma, erik ve ceviz gibi meyve agaçlari bakir fabrikasinin açilmasindan sonraki 5 yilda kurumustur. Kurum, zarar eden köylülere tazminat ödemek zorunda kalmistir. Göktas vadisindeki ormanlar büyük zarar görmüstür.Ankara’da topografik etkilerin sonucu (çukurda bulunmasi), 698 mg/m3’e kadar yükselen SO2, rüzgar tarafindan dagitilamamis ve çevredeki ibreli agaçlara zararli olmustur. Yer yer kuruma olaylari görülmüstür.Ankara’da oldugu gibi, Istanbul’da da kis mevsiminde SO2 tutari yükselmekte, insan ve bitki sagligini tehdit etmektedir.Soma, Tavsanli ve Elbistan santralleri da atmosferdeki kükürt toz ve CO2 tutarini artirarak canli yasami riske sokmaktadir.Kentlere göç, plansiz kentlesme, yakit olarak kullanilan niteliksiz linyit tutarinin artmasi ve alternatif enerji yerine elektrik üretiminde fosil kaynaklara (kömür, petrol) agirlik verilmesi; gelecekte hava kirliliginin daha da artacagini göstermektedir.Ülkemizde demiryollari ve denizyollari gibi toplu ulasim sistemleri yerine, karayollarina önem verilmesi, dumandan ve asitten daha uzun yillar zarar görecegimizin habercisidir.AVRUPA ORMANLARIAvrupa’da Büyük Sanayii Devrimi ile insanoglu mal ve para olarak büyük kazanimlara kavusurken, diger taraftan “ çevre” gibi dogal bir zenginligi yitirdiginin farkinda degildi. Yalniz kazanmaya ve zengin olmaya kosullanmisti. Zenginlestigi o ölçüde saldirgan tutumunu artiriyordu.20. yy. baslarina gelindiginde Avrupa Kitasi ormanlarini büyük ölçüde yitirmis bulunuyordu . Genis orman alanlari, yer yer yangin görmüs gibi örselenmisti.Günümüzde dünyanin en kirli kentlerini Avrupa kentleri olusturuyordu :

Milano : 195 mgrS (mgKükürt)

Paris : 83 mgrS

Madrid : 71 mgrS

Frankfurt : 67 mgrS

Brüksel : 59 mgrS

Glasgow : 62 mgrS.

Londra : 57 mgrS

New York : 55 mgrSOkumamis bir Crée Kizilderilisi ’nin sözleriyle gelismis oldugu söylenen Avrupa uluslarinin yaptiklariyla karsilastirirsak: “okumus” ya da “yüksek ögrenim görmüs” Avrupa ’linin bizde oldugu gibi yanlislar içinde bulundugunu görürüz..

O zaman en büyük dogal felaketlerin egitimin içerigine bagli olarak ortaya çiktigini söyleyebiliriz. Egitim sistemlerimizi gözden geçirmek durumundayiz!

Avrupa kentlerinin uzak olduguna bakarak kendimizi asit etkisinden korumus ya da kurtulmus saymamaliyiz. Çünkü SO2 ve CO2 gazlari, rüzgarlar tarafindan 2000 – 3000 km. ötelere tasinabilmektedir. Örnegin; Istanbul’a kuzey ve kuzeybati rüzgarlari ile gelen yagislar 4,2 PH – 4,5 PH arasinda degisirken, güneyden esen rüzgarlarla gelen yagislarin PH orani 6 – 7 düzeyine inmektedir.Hava sisli oldugu zamanlarda bu oran 3,8 PH olarak gerçeklesmektedir.Görüldügü gibi asit yagmurlari, günümüzde ulusal olmaktan çok, uluslar arasi bir özellik tasimaktadir. Her ülke kendisi bazi önlemler alirken, bütün dünya ülkelerinin birlikte almalari gereken daha büyük ölçekli önlemler bulunmaktadir.EGITIM VE ÇEVRE

Egitim ile çevre arasindaki iliskiyi ortaya koymak amaciyla bir anket düzenlendi. Anket, Izmir’de yapildi ve ankete 117 kisi katildi. Katilanlardan 75’i yüksek okul mezunu idi. Asit yagmurlari konusunda bilginiz var mi,sorusuna 62 kisi “evet” yaniti verdi. Yüksek okul mezunu (75-62=) 13 kisinin asit yagmurlarindan habersiz oldugu anlasildi. Egitim bu ise, bu nasil egitim? Bu degilse, egitim nedir?Asit yagmurlarindan etkileniyor musunuz, sorusuna 45 kisi “evet” yanitini verdi. Yüksek okul mezunu (75-45=) 30 kisi basina yagan asit yagmurlarindan bihaberdi. Basina düsenin asit mi, yoksa su mu oldugunu bilmeyen yüksek okul mezunu olan 30 kisi egitimli midir?Çevre sizin için önemli mi, sorusuna 45 kisi yanitsiz birakmis, 3 yüksek ögrenimli de çevrenin önemini kavrayamadigi için “ evet” diyememistir.

27 kisinin herhangi bir çevre örgütünü tanimadigi 4. sorunun yanitindan anlasilmaktadir. Gerçek nerede? Egitim nerede?Çevre ile girisimleri olmayan veya çevre koruma ilgili girisimlerin ne oldugunu bilmeyen 71 kisinin bulundugu, 5. sorunun yanitindan anlasilmaktadir.

Okudugunu yasama uygulayamayan yüksek okul mezunu da olsa egitimli midir?

6. soruda belirtilen hava kirliligi ve asit yagmurlarinin nasil önlenebilecegi, sorusuna büyük bir çogunluk (43 kisi) “egitimle” yanitini vermistir. “Egitimle” diyenlerin büyük bir bölümü de “mevcut egitim sistemiyle degil” uyarisinda bulunuyordu.

Crée Kizilderilisi’nin ülkesinde, 19.yy. kadar Avrupa’da ve 20. Yy kadar Türkiye’de hava kirliligi ve onun etkisiyle olusan asidik yagislardan eser yoktu: Orman kurumuyor, toprak kirlenmiyor, bitkiler, hayvanlar ve insanlar zehirlenmiyordu.Endüstrinin, zenginligin ve buna bagli olarak egitimin gelismesiyle daha saglikli bir çevre beklenirken, insanoglunun havayi solunamaz, suyu içilemez ve bitkiyi yenilemez duruma getirdigini görüyor ve dehsete düsüyoruz.Egitim yükseldikçe havada duman, suda asit artiyor!Murgul’u, Ankara’yi, Soma’yi, Elbistan’i, Yatagan’i, kirletenler Gökovayi kirletecek olanlar mühendis, bakan, basbakan, cumhurbaskani gibi “okumuslar” degil mi?“Ilim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir” Sen kendin bilmezsen bu nice okumaktir”Diyebildigimiz zaman yemek yedigimiz sofraya biçak sokmaktan vazgeçeriz. Aksi takdirde biz karadumani yaratmaya, karaduman da bizi karartmaya devam edecek; bir olumsuzluk baska bir olumsuzlugu üreterek :Ankete katilanlarin egitim durumu :

Ilkokul: 17 kisi

Ortaokul: 25 kisi

Yüksek okul: 75 kisi

ÖNLEMLER :Hava kirliligi ve asit yagislarinin çevreye, özellikle bitkilere olan etkisinin kesin sonucu ve buna karsi isabetli önlemler alinmak isteniyorsa, çok sayida bilimsel denemenin yapilmasi gerekir.

Yakitlarin (araç ve meskenlerde) kalitesi kontrol edilmeli.

A ) Hava kirliligine dayanikli bitkiler (bögütlen, ispanak, kizilcik,...) ekilmeli

B) Kisin yaprak döken bitkiler ekilmeli

Kentlerin kurulma yerleri topografik açidan iyi saptanmali. Baska bir anlatimla Yerlesmeleri (kent, köy,...) çanak seklindeki alanlardan uzaklarda kurmaliyiz.

Bacalara filitre takilmali

Araçlarin bakimi zamaninda yapilmali

Alternatif enerji kaynaklari kullanilmali

(Günes, rüzgar, gelgit, akintilar, biyokütle, end. ve evsel atiklar gibi.)

Tüketim toplumu oldugumuz sürece yeni üretimlere yeni kirlenmelere neden olmamiz kaçinilmazdir. Onun için tüketim çilginligi yerine mevcutlardan haz almayi ögrenmeliyiz.

Yakitlardaki kükürt orani azaltilmali

Çevre insanlara ögretilmemeli; insanoglu çevreyi içsellestirecek sekilde bizzat kendisi ögrenmeli

Kisaca; konunun sosyolojik, ekonomik ve politik boyutlari ayni anda alinmali ve hemen uygulamaya geçilmelidir. Bunlarin içinde en önemli olani ise yasam ve egitimi el ele tutusturan uygulamalar olacaktir.

Bu önlemler alinmadigi zaman en temiz kalan yerlerimizden biri olan Gökova Körfezi ve çevresi de son kurbanlardan biri olmaktan kurtulamayacaktir.

Kirli hava ve asitik yagislara etkileri yerel degildir. Çünkü rüzgar kirli hava ve yagislari çok uzaklara tasiyabilmektedir. Asit yagislari, düstügü yerde kalmayip akarsular ve denizler yoluylada dünyaya yayilmaktadir. Onun için çözümler yerel degil, küresel olmalidir. Ancak öncelikle yerel düsünmeyi ve yerel davranmayi ögrenerek bu felaketten kurtulabiliriz.