+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 3 sayfadan 1. sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen 1 ile 5 konu arasından toplam 14 konu bulundu.

Konu: Faydalı ve şifalı bitkiler hakkında bilgiler

 1. #1
  Süper Editör muzur Kullanıcısının Üye Resmi (Avatarı)
  Üyelik Tarihi
  07.07.08
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2.002

  Standart Faydalı ve şifalı bitkiler hakkında bilgiler  Merhaba arkadaşlar,
  Alıntı yaparak paylaştığım bu yazılar, birçok bitki hakkında çeşitli bilgiler içermektedir. Bu bitkilerin birçoğunu günlük yaşantımızda sofralarımızda tüketiyoruz. Bunların dışında yer alan bitkileri tüketmeden önce de uzman bir doktordan onay almanızı tavsiye ederim.


  Abdestbozanotu (pimpinella saxisfrage) :
  Gülgillerden; siyah ve yesil boya çıkartılan bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetisir. Boyu 70 santimetre kadardır. Kökü akıcıdır.

  Faydası : Mideyi kuvvetlendirir. Gögüs agrılarını dindirir. Atesi düsürür. Bogmaca, öksürük ve bas agrılarını keser. Vücuda dinçlik verir. Balgam ve ter söker. Burun kanamalarını keser. Bademcik sislerini indirir. Mide yanması ve bagırsak gazlarını giderir. Çıbanın olgunlasmasına yardım eder.

  Acıagaç (kuvasya agacı) : Sedefotugillerden; 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır. Sıcak ülkelerde yetisir. Bu ülkelerde acı agaç kabuklarından yapılan kaplardan su içenlerin kuvvetlenecegine inanılır. Hekimlikte; kökü, kabugu ve odunu kullanılır. Etkili maddesi 'Quassine'dir. Çok acıdır.

  Faydası : İstah açar, hazmı kolaylastırır. Atesi düsürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide, bagırsak, karaciger ve böbreklerin çalısmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, tasların düsürülmesine yardımcı olur. Bagırsak kurtlarını döker. Kanamaları durdurur. Hasarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacak olursa; bas dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar.

  Acıbakla (termiye) : Baklagillerden; otsu bir bitkidir. Acı taneleri kullanılır.

  Faydası : Besleyicidir. İdrar söktürür ve idrar yollarını temizler. Böbrek iltihabını giderir. Böbrek tas ve kumlarının düsürülmesine yardımcı olur. Bas agrılarını dindidir. Romatizma, lumbago ve siyatik agrılarını keser. Albümin miktarını düsürür. Vücutta biriken tuzu atar.

  Acıçigdem (güzçigdemi) : Zambakgillerden; sonbahar aylarında çiçek açan, mor renkli, zehirli bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetisir. Hekimlikte haricen kullanılır.

  Faydası : Romatizma ve nikris tedavisinde kullanılır. Ancak zehirli oldugundan dikkatli olmak gerekir.

  Adaçayı (salvia officinalis): Ballıbabagillerden; özellikle Akdeniz bölgesinde yetisen ıtırlı bir bitkidir. Menekseye benzeyen çiçekleri haziran, temmuz aylarında açar. Yaprakları uzun, kenarları tırtıllı, beyazımsı yesil renktedir. Hafif kafuru kokusu vardır. Çiçek açtıgı zaman toplanıp, kurutulur.

  Faydası : Mide va bagırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalısmasını saglar. Bogaz, bademcik ve diseti iltihaplarını giderir. Gögsü yumusatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

  Adamotu (köpekotu) : Patlıcangillerden; genis yapraklı, fena kokulu bir bitkidir. Kökü, insan seklini andırır. Bilhassa Antalya çevresinde yetisir. İçeriginde 'Hyoscyamine', 'Hyoseine' ve 'Atropine' vardır.

  Faydası : Sehvet artırıcıdır.

  Adasoganı (scille): Zambakgillerden, bir çesit bitkidir. Yaprakları uzun serit seklindedir. Çiçekleri; yesil ve beyaz damarlıdır. 2 kilogram kadar olan sogan kısmı, yapraklarının altındadır. Acı ve zehirlidir. 7,5 gram adasoganı öldürebilir. İçeriginde 'Scillarena glikozidi' vardır. Tazeyken kullanılmaz. Aksi halde zehirlenme ve kusmalara yol açar. Soganın etli olan orta kısmı dilimlenerek kurutulur. Sonra dövülüp toz haline getirilir. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması gerekir.

  Faydası : İdrar söktürür. Kalp hastalarında vücuda biriken suyu bosaltır. Azotemi'yi azaltır. Böbrek hastalarının kullanmaması gerekir. Uzun süre kullanılacak olursa 'Albüminüri' yapar.

  Agaçkavunu (utruç): Turunçgillerden; yaprakları mavimsi pembe bir agaçtır. Meyvesi; burusuk kabuklu iri limona benzer.

  Faydası : Ferahlatıcı, serinletici ve kabızlık gidericidir.

  Ahlat (yaban armudu): Gülgillerden; kendi kendine yetisen ve üzerine armut asılanan bir agaçtır. Yemisi iyice olgunlastıktan sonra yenir.

  Faydası : Meyveleri, ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarında da filizleri dövülüp konur.

  Ahududu (agaççilegi): Gülgillerden; bögürtlen gibi çalı halinde, dikenli bir bitkidir. Kümeler halindedir. Kendiliginden yetisir. Meyvesi duta benzer. Sarımtırak kırmızı portakal renginde, sulu ve güzel kokuludur. Meyvesi toplanıp, kurutulur. Reçel, surup ve likör yapılır. Meyve olarak da yenir.

  Faydası : Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını saglar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlıgı giderir. Vücuda dinçlik verir. Romatizma, mafsal kireçlenmesi, nikris, bogaz, bademcik ve göz iltihaplarında kullanılır. Kansızlık ve veremde çok iyi bir gıdadır. Ates'i düsürür. Üre ve seker hastalarına da faydalıdır. Mide ülseri olanların kullanmamaları gerekir.

  Akasya (salkımagacı) : Baklagillerden; bir çesit süs ve gölge agacıdır. Salkım çiçekli ve küçük yapraklıdır. Çiçekleri güzel kokar. Çiçekleri kullanılır.

  Faydası : Nefes darlıgını giderir. Astımın sikayetlerini giderir.

  Akdiken (geyikdikeni): Cehrigiller familyasından; 3-5 metre boyunda bir bitkidir. Meyveleri; siyah ve etkilidir. Hekimlikte; meyvelerinden yapılan surup 'Sirop de Nerprun' kullanılır. Ev ilaçlarında; kök ve kabuklarından yararlanılır.

  Faydası : 20 tane meyve yenecek olursa, siddetli müshil tesiri gösterir ve kabızlıgı giderir. Kasıntıları da keser. Ancak, belirtilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde, siddetli karın agrılarına sebep olur.

  Akhusagacı (kayınagacı) : Kayıngillerden; nemli topraklarda yetisen bir agaçtır. Meyveleri küçüktür. Yaprakları ilkbahar aylarında toplanıp kurutulur.

  Faydası : İdrar söktürür. Vücutta biriken suyu bosaltır. Böbreklerin düzenli çalısmasını saglar. Sismanlamayı önler. Romatizma agrılarını dinlendirir. Ayak kokularını keser. Saçları gürlestirir, kepekleri yok eder. Cilt hastalıklarını tedavi eder. Kalp kifayetsizliginin sebep oldugu idrar tutuklugunu giderir. Vücutta biriken tuzu atar. Üremi ve albüminde faydalıdır.

  Alıç (eksimusmula): Gülgillerden; kırlarda yabani olarak yetisen bir agaçtır. Meyveleri; küçük musmulaya benzer, kırmızı renklidir. Tadı mayhostur. Hekimlikte meyvesi kullanılır.

  Faydası : Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozuklugunu geçirir. Yüksek tansiyonu düsürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzlugu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertligi ve gögüs nezlesinde faydalıdır.

  Altınbasakotu (solidago officinalis): İdrar tutuklugu, albümin, nefrit, üremi ve sistit tedavisinde kullanılan bir çesit bitkidir.

  Faydası : Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozuklugunu geçirir. Yüksek tansiyonu düsürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzlugu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertligi ve gögüs nezlesinde faydalıdır.

  Altınkökü (ipeka) : Güney Amerika'da yetisen bir bitkidir.

  Faydası : Az miktarda kullanıldıgı takdirde tatlandırıcıdır. Yüksek dozlarda kullanılırsa kusturur, ishal yapar. Müzmin bronsitte ifrazatı artırır.

  Amberkabugu (croton elutheria): Antil adalarında yetisen 'liquidamber/sıgla agacı' denilen agacın kabugudur. Kabukların dısı kahverengiye yakın gri; içi ise sarıdır. Yandıgı zaman hos bir koku verir.

  Faydası : Dizanteri ve ishali keser. Hazım bozukluklarını giderir. Kansızlıkta faydalıdır. Anne sütünü artırır.

  Amberbaris (kadıntuzlugu): Yabani, çalı seklinde, sarı çiçekli bir agaçtır. Kökü acıdır. Yaprakları ve yemisi tatlıdır. Seyrek ormanlarda bulunur. Boyu 2-3 metre arasındadır. Meyvelerinde bol miktarda C vitamini vardır. Meyveleri, kabukları ve kökü kullanılır.

  Faydası : Karaciger ve safra kesesi hastalıklarını iyilestirir. Atesi düsürür. Hazım bozukluklarını giderir. Bagırsak iltihaplarını tedavi eder. Öksürügü keser. Mideyi kuvvetlendirir. İştah açar. Agız yaralarını iyilestirir. Kan dolasımını düzenler. Yüksek tansiyonu düsürür. Siyatik, romatizma ve eklem agrılarını giderir.

  Anason (anis) : Vatanı Asya'dır. Maydanozgillerden; yarım metre kadar yükseklikte bir bitkidir. Yaprakları yuvarlak ve böbrek seklindedir. Çiçekleri beyazdır; meyveleri küçüktür. Meyvelerinde 'Anethol' vardır. Kokucu ve yakıcı lezzettedir. Temmuz ve agustos aylarında toplanır.

  Faydası : Hazmı kolaylastırır. İştahsızlıgı ve yemeklere karsı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bagırsak gazlarını söktürür. drarı artırır. Kusmaları ve ishali keser. Kadınlarda özel döneminin düzenli olmasını saglar. Ancak, özel günler ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıstırır. Migren agrılarını keser. Beyin yorgunlugunu giderir. Uyku verir. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolasımının düzenli olmasını saglar. Cinsel arzuları kamçılar. Astım, nefes darlıgı ve bronsitte görülen sikayetleri giderir. Öksürügü keser. Yaslılarda meme sarkmasını önler. Fazla miktarda kullanıldıgı zaman uyusukluk verir.

  Andızotu (atgözü): Bilesikgillerden; nemli yerlerde yetisen, 1 metre kadar sapı olan, bir çesit ottur. Yaprakları büyük, yumusak ve yuvarlaktır. Çiçekleri sarı renkte olup, acı ve kokuludur. Kökü kalındır. Meyveleri küçük fıstık kozalagına benzer.

  Faydası : Mideyi kuvvetlendirir. Balgam söker. Mikropları öldürür. Vücutta biriken tuzu atar. Üremi, nefrit, sistit, idrar yolları hastalıkarında faydalıdır. Nefes darlıgını giderir. Karaciger hastalıklarını tedavi eder. Kasıntıları keser. Fazla kullanıldıgı zaman mide bulantısı yapar.
  Konu muzur tarafından (22.10.08 Saat 22:26 ) değiştirilmiştir.
  Okumadan imzalamam!  http://www.y0utube.org/
  Foruma üye olmak için tıklayın!
  Forum, yorumlarınızla var olacaktır. Yorumlarını esirgemeyen herkese teşekkürler.

 2. #2
  Süper Editör muzur Kullanıcısının Üye Resmi (Avatarı)
  Üyelik Tarihi
  07.07.08
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2.002

  Standart

  Antep fıstıgı (sam fıstıgı): Antepfıstıgıgiller familyasındandır; Gaziantep havalisinde yetistirilen, 5-10 metre yüksekliginde bir agaç ve bunun meyvesidir. İçeriginde sabit yag, sakkaroz ve proteinli maddeler vardır.

  Faydası : Vücudun gelismesini saglar. Bedeni ve zihni gücü arttırır. Cinsel istekleri kamçılar. Böbrek ve safra kesesi agrılarını hafifletir. Gögsü yumusatır, öksürük söktürür.

  Ararot (maranta nisastası) : Sıcak iklimlerde yetisen 'Maranta' adlı kamıstan veya ona benzer baska bitkilerin köklerinden çıkarılan beyaz bir tozdur. Nisastadan daha incedir. Kokusu ve tadı yoktur.

  Faydası : Çocuk maması yapmakta kullanılır. Süt çocuklarına ve nekahat dönemi hastalarına verilir. Hastalıklardan sonra görülen halsizlikleri giderir

  Ardıç (ephel): Kozalaklılardan 2-5 metre boyunda bir agaçtır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve güzel kokuludur. Meyveleri; siyah, parlak kozalak seklindedir. Bunlara ardıç tohumu da denilir. Kasım ve aralık aylarında toplanıp kurutulur. Bir çok türü vardır.

  Faydası : Kandaki seker miktarını düsürür. Pankreasın normal çalısmasını saglar. Nekahat devresinin çabuk atlatılmasında yardımcı olur. Vücuda dinçlik verir. Böbrekleri, mesaneyi ve idrar yollarını temizler. Ter ve idrar söktürür. Vücutta biriken suyu bosaltır. Soguk algınlıgı, romatizma, damar sertligi ve nikriste de faydalıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Kadınlarda özel gün ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Böbreklerinde iltihap olanlar kullanamaz. Tavsiye edilen miktarı da asmamalıdır.

  Ardıçkatranı agacı (katran ardıcı): 1 metre kadar yükseklikte; yuvarlak kırmızı meyveleri olan bir agaçtır. Meyveleri ardıç meyvelerinden daha büyüktür. Odunun kapalı ocaklarda yakılmasından (Kuru distilasyon) ardıçkatranı denilen bir madde çıkarılır.

  Faydası : Kadyagı; ergenlik, egzama, saçkıran, kellik, uyuz ve sedef hastalıgında kullanılır.

  Armut (pirus communis): Gülgillerden; çiçekleri beyaz bir agacın meyvesidir. Armut; suluca yumusak tatlı ve küçük çekirdeklidir. Rengi sarı ile yesil arasında degisir. Ankara, Mustabey, Çengel, Kumla, Bey olmak üzere birçok çesidi vardır.

  Faydası : Böbreklerin düzenli çalısmasını saglar. İdrarı bollastırır. Böbrek kum ve taslarının dökülmesine yardım eder. Yüksek tansiyonu düsürür. Kanı temizler bütün salgı bezlerinin normal çalısmasını saglar. Kansızlıgı giderir, kabızlıgı önler. Sinirleri yatıstırır. Zihni yorgunlugu giderir. Susuzlugu keser. Tükürük ifrazatını artırır. Hamilelerin kusmalarını azaltır. Hazımsızlıgı giderir. Mafsal kireçlenmesi, nikris ve romatizmada faydalıdır. Seker hastaları da yiyebilir. Midesi zayıf olanların kompostosunu içmeleri tavsiye edilir. Yemeklerden önce yenecek olursa daha faydalı olur.

  Arpa (hordeum vulgare): Bugdaygillerden; taneleri ekmek ve bira yapmakta kullanılan bir bitkidir. Hayvan yemi olarak da verilir. Nisastası boldur. Kavrulup kahveye de karıstırılır.

  Faydası : İdrar söktürür. Mesane ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Böbrek ve kum taslarının dökülmesine yardım eder. Prostat büyümesini önler. Asabi kusmaları durdurur. Bogaz ve yarımbas agrılarını dindirir. Dil iltihaplarını giderir. Temriye ve mayasılda haricen kullanılır.

  Aslanagzı (kurtagzı) : Aslanagzıgiller familyasından; türlü renkte, güzel bir bitkidir. Kokusuzdur. Daha ziyade süs bitkisi olarak kullanılır.
  Faydası : Balgam söktürür. Bronsit'te rahatlık verir.

  Aslanyagı (leontopidium alpinium): Bilesikgiller familyasından; Alp daglarının yüksek tepelerindeki kireçli topraklarda yetisen bir bitkidir. Çiçekleri yıldız seklindedir. Agustos ayında toplanıp kurutulur.
  Faydası : Çocuklarda görülen ishalleri keser.

  Aslandisi (karahindiba): Bilesikgiller familyasından; yol kenarında, çayır ve hendeklerde yetisen bir çesit bitkidir. Yaprakları rozet seklindedir. Çiçekleri sarıdır. Taze yaprakları salata olarak da yenilebilir. Kökünde; Torexacin, levulin, inulin ve seker vardır. Yaprakları ilkbahar; kökleri ise, sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

  Faydası : İdrar söktürür. Mesane ve kalınbagırsak iltihaplarını giderir. Gögsü yumusatır, öksürügü keser. Balgamlı ishalleri keser. Karaciger siskinligini indirir. Böbrek ve safra taslarını düsürür. Sarılıkta faydalıdır. Anne sütünü artırır. Taze sürgünleri kırıldıgı zaman akan sütü de disleri temizler. Ögütülen kökü, kahveye katılır.

  Aslankuyrugu (yerpırasası) : Ballıbabagillerden; bir çesit bitkidir.

  Faydası : Atesi düsürür ve terletir. Vücuda rahatlık verir.

  Aslanpençesi (alchemila vulgaris) : Gülgillerden; çayırlarda, ormanlarda yetisen ve türlü çesitleri olan bir yabani bitkidir. 5-7 parçalı olan yaprakları büyüktür. Kökü genistir. Çiçekleri; ufak yıldız seklinde olup, yesilimtıraktır. Mart-Temmuz ayları arasında toplanıp, kurutulur.

  Faydası : Ates düsürür. Vücuda kuvvet verir. Yarımbas agrılarını keser. Anne sütünü artırır.

  Asma (vitis) : Asmagiller familyasından tırmanıcı, uzun ömürlü, agaçsı bir bitkidir. Mayıs-Haziran ayları arasında çiçek açar. Gövdesi üzerindeki kabuklar zamanla esmerlesip seritler halinde dökülür. Çiçekleri küçük, yesilimsi renktedir. Yapraklarının taban kısmı kalp seklindedir. Kenarları disli ve ucu sivridir. Üst yüzleri tüysüz, alt yüzleri ise tüylüdür. Meyvelerine üzüm denir. Kuru veya yas olarak yenir.

  Faydası : Yaprakları ile yapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılıgı keser. İshali durdurur.

  Atkestanesi (hindkestanesi): Atkestanegiller familyasından; süs olarak yetistirilen iri bir gölge agacıdır. Nisan-Temmuz aylarında çiçek açar. Meyveleri kestaneye benzer. İçinde nisasta,saponin ve yag vardır.

  Faydası : Kabuklarından yapılan ilaçlar atesi düsürür. Vücuda kuvvet verir. Tohumları ise romatizma ve mafsal agrılarını giderir. Varis flebit ve basur memelerinin tedavisinde ve deri çatlaklarını gidermekte kullanılır

  Atkuyrugu (zemberekotu): Atkuyrugugillerden; kök sapı ömürlü olan, nemli yerlerde yetisen bir bitkidir.

  Faydası : İdrar tutuklugunu giderir. İdrarı artırır. Böbrek taslarının düsürülmesinde yardımcı olur. İdrar torbasındaki iltihabı giderir. Kan isemeyi keser. Albümin miktarını düsürür. Zatülcenp ve karaciger hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Nikris ve romatizmanın sikayetlerini giderir. Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır.

  Ayçiçegi (gündöndü) : Bilesikgillerden; büyük çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri tabak seklindedir. Rengi sarıdır. Tohumlarından yag çıkarılır.

  Faydası : Yagı, damar sertligini giderir. Kurdesen'in sebep oldugu kasıntıları giderir. Esansı verem tedavisinde kullanılır. Kolestrol miktarını düsürür. Cinsel arzuları kamçılar. Bedeni ve zihni yorgunlugu giderir. Kalp, sinir hastalıkları ve iktidarsızlıgı önler.

  Ayıüzümü (itüzümü) : Fundagillerden; küçük taneler halinde kırmızı renkli yemisleri olan, tüylü bir bitkidir.1-3 metre yüksekligindedir. Her mevsimde yaprakları vardır. Makilerde bulunur. Dalları kırmızımtırak kahverengidir. Yaprakları simsir yapraklarına benzer. İçinde Hydrochinone vardır. Sonbahar aylarında toplanıp kurutulur. Çiçekleri pembe salkımlar halindedir. Ev ilaçlarında yaprakları kullanılır.

  Faydası : Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Atesi düsürür. İdrar yollarındaki tasların düsmesine yardım eder. Prostat büyümesinden kaynaklanan sikayetleri giderir.

  Aylandız (kokaragaç) : Sedefotugillerden; bir çesit süs agacıdır. Çiçekleri uzun salkım seklindedir. Kokusu keskindir. Meyveleri sonbaharda dökülmeden önce kızarır.

  Faydası : Bagırsak solucanlarını düsürür.

  Aynısefa (gecesefası) : Bilesikgillerden çiçekleri güzel, sarı renkli bir bitkidir.

  Faydası : İdrar söktürür. Terletir. Kadınlarda özel günlerin normal süreçte devam etmesine yardımcı olur. İştah arttırır. Nikris ve sıracada da faydalıdır.

  Ayrıkotu (ayrıkkökü) : Bugdaygillerden yabani bir bitkidir. Sarımtırak beyaz renkteki kökü kullanılır. İlkbahar ve sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur. Mekkeayrıgı denilen çesidi de, ayrıkotunun özelliklerini tasır. Domuz ayrıgı ise, zararlıdır.

  Faydası : İdrar söktürür. Böbrek ve mesane taslarının düsürülmesinde yardımcı olur. Buralardaki iltihapları da giderir. Albümini atar. Nefrit ve nikriste de faydalıdır.

  Ayva (sefercel) : Gülgillerden çiçekleri iri ve pembe renkli; yapraklarının altı tüylü, orta yükseklikteki bir agacın meyvesidir. Ayva; limondan büyük, sarı renkte, tüylü, mayhos, dokusu sertçe ve ufak çekirdekli bir meyvedir. Vitamini boldur. Çig yenilmesi tavsiye edilmez. Komposto veya jöle yapılarak veya külde pisirildikten sonra yenmesi uygundur.

  Faydası : İshal ve dizanteriyi keser. Mide ve bagırsakları kuvvetlendirir. İnce bagırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Karaciger tembelligini giderir. Safra akısını saglar. Çarpıntıyı dindirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Bronsit, müzmin öksürük ve veremde faydalıdır. Agızdan su gelmesini ve kan kusmayı önler. Vücudun gelismesine yardım eder. Merhem yapılarak kullanıldıgı takdirde; el ayak ve meme ucu çatlaklarını, yüz ve boyun kırısıklıklarını giderir. Egzama kasıntılarını ve basur memelerinin dogurdugu sikayetleri giderir. Kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir
  Okumadan imzalamam!  http://www.y0utube.org/
  Foruma üye olmak için tıklayın!
  Forum, yorumlarınızla var olacaktır. Yorumlarını esirgemeyen herkese teşekkürler.

 3. #3
  Süper Editör muzur Kullanıcısının Üye Resmi (Avatarı)
  Üyelik Tarihi
  07.07.08
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2.002

  Standart

  Badem (prunus amygdalus) : Gülgillerden bir çesit agacın yemisidir. Meyvesi ancak çagla halindeyken yenir. Olgunlastıktan sonra, sert kabukla kaplı olan içi yenir. Hekimlikte kullanılan kısmı da burasıdır. Baslıca 2 çesidi vardır.
  - Acıbadem
  - Tatlıbadem

  Faydası : Badem, bedeni ve zihni yorgunlugu giderir. Hamilelerin zayıf düsmemesini saglar. Sütle içilirse mideyi kuvvetlendirir. Kabızlıgı giderir. Nekahat devresini kısaltır. Böbrek mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Bas agrısı, karaciger ve böbrek agrılarını hafifletir. Bronsit, bogaz agrısı, anjin, bogaz yanması ve akciger hastalıklarında faydalıdır. Bademyagı kabızlıgı giderir. Egzama ve kasıntıların verdigi rahatsızlıkları azaltır. Böbrek ve mesane taslarının düsürülmesine yardım eder. Kulak agrılarını dindirir. Yumurtayla karıstırılıp da, basur memelerine sürülecek olursa, agrı ve yanmaları giderir

  Bakla (ful) : Baklagillerden hazmı kolay ve besleyici bir bitkidir. Ev ilaçlarında çiçekleri kullanılır. Bir çesidi olan acıbakla ise, acı ve otsu bir bitkidir.

  Faydası : İdrar yollarını temizler. Böbrek agrılarını dindirir. Böbrek iltihaplarını giderir. Böbrek kum ve taslarının düsürülmesine yardımcı olur. Lumbago, romatizma, siyatik ve dolama sikayetlerini giderir

  Baldıran (aguotu) : Maydanozgillerden nemli yerlerde yetisen 1-2 metre boyunda zehirli bir bitkidir. Gövdesi kalındır. Saplarının alt kısmı erguvani renktedir. Yeprakları büyük, çiçekleri yayvan ve küçüktür. Terkibinde coniine vardır. Büyük baldıran ve küçük baldıran olmak üzere 2 çesidi vardır. Ev ilaçlarında kullanılmaz.

  Faydası : Hekimlikte agrı giderici ve spazm giderici olarak, siyatik, tetanoz, epilepsi, trilemnius nevraljisi ve kore hastalıgının tedavisinde kullanılır

  Baldırıkara (fujer) : Egreltiotugillerden; nemli yerlerde yetisen otsu bir bitkidir. Yaprakları at yelesini andırır. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetisir.

  Faydası : Grip ve sogukalgınlıgında hastayı rahatlatır. Balgam söktürür. Mide agrılarını keser. Böbrek kumlarının dökülmesini saglar. Derideki sislikleri indirir. Saç dökülmesini önler. Kadınlarda özel günlerin düzenli olmasına yardımcı olur. Diger ilaçlara da tat verici olarak kullanılır.

  Balıkotu (hablülhilal) : Cava'da ve Malabar'da yetisen ve zehirli meyvesiyle balıkları sersemleterek yakalamaya yarayan zehirli bir bitkidir. 50 santim boyundadır. Dalları yesil ve tüylüdür. İlaç olarak yaprak ve çiçekleri kullanır.

  Faydası : Terletir, idrar söktürür. Vücudu rahatlatır. Had bronsit ve nezlede, bütün bulasıcı hastalıklarda kullanılır.

  Ballıbaba (laminum) : Ballıbabagiller familyasından bir çesit bitkidir. Benekli ballıbaba ve arıların çok sevdigi ak ballıbaba gibi türleri vardır.

  Faydası : Kabakulak, mayasıl ve kanlı basurda faydalıdır.

  Bamya (hibiscus esculentus) : Ebegümecigiller familyasından; yaprakları asma yapragına benzeyen, meyvesi bes bölmeli, tohumları yuvarlak ve yesilimtrak gri renkte, sebze olarak yenen bir bitkidir. Amasya, Balıkesir bamyası gibi çesitleri vardır.

  Faydası : Kabızlıgı giderir. Mide ve bagırsakların düzenli çalısmasını saglar.

  Banotu (konca) : Patlıcangiller familyasından; yol kenarlarında, gölgelik yerlerde yetisen, 80 santimetre kadar boyunda uyusturucu ve zehirli bir bitkidir. Açık yesil renktedir. Her tarafında beyaz, uzun tüyler vardır. Çiçekleri sarımtırak, kırmızımsı mor renktedir. Meyvesinin içinde yüzlerce tohumu vardır. Ev ilaçlarında kullanılması tavsiye edilmez.

  Faydası : Teskin edicidir. Titreme ve çarpıntıyı giderir. Uykuyu kaçırır. Keyif verir. Beyin hastalıkları, kore hastalıgı ve nikriste faydalıdır.

  Basurotu (küçükkırlangıçotu) : Dügünçiçegigiller familyasından; ilkbaharda çalılıklar arasında yetisen küçük bir bitkidir. Yaprakları üç parçalıdır. Yesilimtıraktır. Yumruları yapraklarının arasındadır. Kökü küçüktür. Çiçekleri altın sarısı rengindedir. Sabahları açar, aksamları kapanırlar. Ev ilaçlarında kökleri kullanılır.

  Faydası : Basur memelerinden dogan sikayetleri giderirler

  Behmen (kavzakökü) : Turp'a benzer, otsu bir bitkidir. 20 Ocak ile 20 Subat arasında çiçek açar. Çiçeginin rengine göre kızılbehmen ve akbehmen adında iki türü vardır.

  Faydası : Basur memelerinden dogan sikayetleri giderir.

  Bergamot (citrus bergamia) : Sedefotugiller familyasından bir çesit narenciye türüdür. Meyvesinin kabuklarından güzel kokulu bir esans yapılır. Dalları seyrek ve kısa dikenlidir. Meyvesi armut seklinde, sarımtırak yesil veya altın sarısı rengindedir. 8-10 dilimi vardır. Bergamot meyvasından çıkarılan esans yesilimtırak veya sarımtırak yesil renktedir. Acı fakat hos kokuludur.

  Faydası : Koku vermesi için bazı ilaçlara ve çaya karıstırılır. Reçeli de yapılır.

  Besbase (macis) : Hindistancevizi çekirdegini örten özlü zardır. İçeriginde esans ve yag vardır.

  Faydası : Teskin edici istah açıcı ve vücudu kuvvetlendiricidir. Tavsiye edilen milktarı asmamalıdır Aksi halde zehirlenme belirtileri görülebilir.

  Besparmakotu (kazotu) : Gülgillerden; yol kenarında ve çayırlarda yetisen 40-70 santimetre boyunda yabani bir bitkidir. Yaprakları besparmak seklindedir. Rozete benzer. Gümüsi renktedir. Uzun saplı çiçekleri, yaprakların arasından çıkar. Altın sarısı rengindedir. Yaprak ve kökleri Temmuz, Agustos aylarında toplanıp kurutulur.

  Faydası : İshali keser. Mide rahatsızlıklarını giderir. Vücuda kuvvet verir. Bademcik ve bogaz agrılarını giderir. Dis agrılarını dindirir. Dis etlerini kuvvetlendirir. Yüz lekelerini giderir ve cildi yumusatır.

  Bezelye (pisum) : Baklagillerden tırmanıcı bir bitki ve onun tohumudur.

  Faydası : Kabızlıgı giderir. Kan yapar. Kan kanserine karsı korur

  Biber (filfil) : Patlıcangillerden; taze iken yesil ve çogu acı olan meyvesi; sebze ve baharat olarak kullanılır. Bol miktarda C vitamini vardır. Acı ve tatlı, yesil ve kırmızı çesitleri vardır.

  Faydası : Kırmızı biber ile hazırlanan ilaç, nevralji, lumbago ve romatizmada faydalıdır. Ayrıca biber, mideyi kuvvetlendirir. İstahı açar ve hazmı kolaylastırır. Kanamaları önler. Cinsel arzuları kamçılar

  Biberiye (kusdili) : Ballıbabagillerden; Akdeniz çevresinde çok yetisen; küçük, kalınca, ensiz ve kokulu yaprakları ile çiçeklerinden faydalanılan bir bitkidir. Yaprakları igneye benzer. Boyu 2 metre kadardır. Çiçekleri mavi veya eflatundur. Çiçeklerinden renksiz veya soluk sarı renkte olan biberiye esansı çıkarılır. İçeriginde kafuru, sineol, kamfen, pinen, borneol ve bornilasetat vardır.

  Faydası : Hazımsızlıgı giderir. Çarpıntıyı keser. Yarımbas agrılarını giderir. Bas dönmesini keser. Astım, bronsit ve kansızlıkta faydalıdır. Yaglı saçların yagını alır. Burkulmalarda ve deri yaralarında da haricen kullanılır. İdrar ve adet söktürür. Safra ifrazatını arttırır.

  Binbirdelikotu (hypericum calycinum) : Çalılık ve fundalıklar arasında yetisen uzun ömürlü bir otsu bitkidir. 30-80 santimetre boyundadır. Gövdesi dört köselidir. Yaprakları sapsızdır. Çiçekleri parlak sarı renktedir. Mayıs ve eylül aylarında çiçek açar.

  Faydası : İdrar ve balgam söktürür. İstah açar. Sinirleri yatıstırır
  Binbirdelikotu (hypericum calycinum) : Çalılık ve fundalıklar arasında yetisen uzun ömürlü bir otsu bitkidir. 30-80 santimetre boyundadır. Gövdesi dört köselidir. Yaprakları sapsızdır. Çiçekleri parlak sarı renktedir. Mayıs ve eylül aylarında çiçek açar.

  Faydası : İdrar ve balgam söktürür. İstah açar. Sinirleri yatıstırır
  Boruçiçegi (çançiçegi) : Çançiçekgillerden; çiçekleri boru biçiminde olan bir bitkidir. Çiçekleri turuncu renktedir.

  Faydası : Nefes darlıgı, bronsit ve astımın sebep oldugu rahatsızlıkları giderir.

  Bögürtlen (tilkiüzümü) : Gülgillerden bahçe çitlerinde, yol kenarlarında kendiliginden yetisen, dikenli bir çalıdır. Yemisi ahududuya benzer, fakat ondan küçüktür. Önceleri kırmızı iken sonraları kararır. Yaprakları; çiçekleri açmadan toplanıp, kurutulur. Birçok türü vardır.

  Faydası : İdrar söktürür. Ayaklardaki sislikleri indirir. Yüksek tansiyonu düsürür. Gözlerdeki zafiyeti giderir. Mesane taslarının düsmesine yardımcı olur. Agız, dil, dis eti ve bademcik iltihaplarını giderir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Haricen kullanıldıgı takdirde agrıları dindirir, yanıkları iyilestirir. Kökü kaynatılıp, suyu içilecek olursa kandaki seker miktarını düsürür.

  Börülce (karnıkara) : Göbegi koyu renkli bir çesit ufak fasulyedir. İçeriginde protein, azot, nisasta ve C vitamini vardır.

  Faydası : İdrar tutuklugunu ve anüs kasıntısını giderir. Yanık tedavisinde kullanılır.

  Bugday (triticium vulgare) : Birçenekligillerdendir. Sapları kamıssıdır ve içleri bostur. Çiçekleri basak seklindedir. Yemislerine bugday denir. İçeriginde B vitamini ve karbonhidratlar vardır. Bunlar, tanelerin kepegindedir. Bu nedenle bugday unu ne kadar çok kepekli, yani esmer olursa, o derece faydalı olur.

  Faydası : Kepekli bugday unundan yapılan ekmek, kurabiye ve benzerleri bagırsakların düzenli çalısmasını saglar. Kabız olmayı önler. Çimlendirilmis bugday tanesi zihin yorgunlugu ve sinir bozukluklarını giderir. Damar sertligi, mide ve cilt hastalıkları olanlar, taze ekmek ve sıcak börek gibi seyler yememelidirler.

  Burçak (lathyrus) : Baklagillerden; taneleri hayvan yemi olarak kullanılan bir bitkidir. Taneleri mercimege benzer.

  Faydası : Lapası; ezik, çürük tedavisinde; taneleri ise, isilik ve mayasılda kullanılır.
  Okumadan imzalamam!  http://www.y0utube.org/
  Foruma üye olmak için tıklayın!
  Forum, yorumlarınızla var olacaktır. Yorumlarını esirgemeyen herkese teşekkürler.

 4. #4
  Süper Editör muzur Kullanıcısının Üye Resmi (Avatarı)
  Üyelik Tarihi
  07.07.08
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2.002

  Standart

  Çarkıfelek (fırıldakçiçegi) : Çarkıfelekgillerden; çiçekleri tekerlek biçiminde, sarmastıgı için duvar kenarlarına ve kameriyelere ekilen bir çesit süs bitkisidir. Hekimlikte yapraklarının üst kısımları kullanılır.

  Faydası : Çarpıntıyı keser. Yüksek tansiyonu düsürür. Spazmları çözer. Uyku verir.

  Çavdarmahmuzu (claviceps purpurea) : Çavdar ve ona benzeyen bitkilerin çiçeklerinde üreyen parazit bir mantarın kısı geçirmek üzere aldıgı mukavemet seklidir. 10-35 milimetre uzunlugunda, 2-5 milimete genisligindedir. Dısı siyahımsı-mor; içi pempemsi veya morumsu beyaz renktedir. Tadı yoktur. İçinde ergotin denilen zehirli bir madde vardır. Ev ilaçlarında kullanılmamalıdır.

  Faydası : Damarları daraltıcı özelliginden ötürü hekimlikte kullanılır.

  Çay (transtraemiaceae) : Çaygillerden bir agaçcıktır. Yapraklarında tanen, legumin, esans ve teofilin vardır. Tesirli maddesi, teindir. Çay yaprakları fermantasyondan sonra kavrulursa siyah, önce kavrulursa yesil çay elde edilir.

  Faydası : Asırı miktarda olmamak sartıyla içilecek olursa bedeni ve zihni yorgunlugu giderir. Sinirleri uyarır. Mide tembelligini giderir. İdrar söktürür. İshal ve dizanteriyi keser. Damar kireçlenmesini önler. Damar sertligi, kalp yetersizligi, kan kanseri, guatr, nefrit, kolera ve bagırsak hastalıkarında koruyucu ve tedavi edicidir.Haddinden fazla içilecek olursa çarpıntı, gögüs anjini, sinir bozuklugu, bas agrısı, sıkıntı, mide bulantısı, el titremesi ve uykusuzluga sebep verir.Sismanlar, kalp, sinir, mide ve karaciger hastaları, romatizma ve nikristen sikayet edenler, böbreklerinde kum veya tas olanlar, kabızlık ve yüksek tansiyondan yakınanlar, üremi veya albüminüri olanlar, mümkün oldugu kadar az çay içmelidirler.

  Çemen (çimen) : Baklagiller familyasından sarımsı beyaz çiçekli 20-40 santimetre boyunda, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Tohumlarında, müsilaj, uçucu ve sabit yag, trigonellin vardır.

  Faydası : Balgam söktürür. Gögsü yumusatır. Vücuda rahatlık verir. Sehvet artırır.

  Çıfıtotu (kokarsedefotu) : Sedefotugillerden, çayırlarda ve hendek kenarlarında yetisen zehirli bir bitkidir. Yaprakları genis, çiçekleri küçük ve sarı renklidir. Çiçekleri dallarının dısına çıkmıs demetler seklindedir. Keskin bir kokusu vardır. Acıdır. Kullanırken, tavsiye edilen dozu asmamak gerekir.

  Faydası : Kalp çarpıntılarını giderir. Mide agrılarını dindirir. Zeytinyagı ile kavrulduktan sonra çıbanların üstüne konulacak olursa, olgunlastırır

  Çınaragacı (platanus) : Çınargiller familyasından; 30 metreye kadar boy salan, gövdesi kalın, uzun ömürlü, koyu gövdeli bir agaçtır. Hekimlikte kozalakları ve yaprakları kullanılır. Birçok çesidi vardır.

  Faydası : Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Dis ve vücut agrılarını dindirir. Saç kepeklerini giderir.

  Çigdem (mahmurçiçegi) : Zambakgiller familyasından türlü renklerde çiçekler açan zehirli bir kır bitkisidir. Çiçekleri Agustos-Eylül aylarında açar. Rengi sincabidir. Hekimlikte sogan kısmı, çiçekleri ve tohumu kullanılır. Etkili maddesi 'colcihine alkoloidi'dir. Birçok çesidi vardır.

  Faydası : İdrar söktürür. Kabızlıgı giderir. Tavsiye edilen dozdan fazla kullanılmamalıdır.

  Çilek (kocayemis) : Gülgillerden sapları sürüngen, çiçekleri beyaz bir bitkidir. Yemisi pembe renkli olup, kokuludur. Birçok çesidi vardır.

  Faydası : Vücudu kuvvetlendirir. Hasta olmayı önler. İdrar söktürür ve karında biriken suyu bosaltır. Böbrek ve mesane hastalıklarının iyilesmesine yardımcı olur. Mide ve bagırsak tembelligini giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Yüksek tansiyonu düsürür. Bagırsak kurtlarını döker. Safra ifrazatını arttırır ve safra taslarının dökülmesine yardımcı olur. Karaciger kifayetsizligini ve sisligini giderir. Atesi düsürür. Disdibi taslarını eritir. Cilde tazelik ve güzellik verir. Damar sertligi, mafsal iltihabı, romatizma, ve nikriste de faydalıdır. Seker hastaları da yiyebilir. Midesi zayıf olanlar suyunu içmelidir. Alerji yapabilir.

  Çirisotu (sarızambak) : Zambakgillerden, beyaz çiçekli bir bitkidir. Kökündeki yumrulardan çiris yapılır. Nisan - Temmuz aylarında çiçek açar.

  Faydası : Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Memeli basuru tedavi eder. Mafsal agrılarını dindirir. İdrar ve adet kanı söktürür. Saçkıran tedavisinde de kullanılır.

  Çitlembik (celtis) : Karaagaçgiller familyasından; 70 kadar türü olan bir çesit sakız agacının meyvesidir. Çitlembik agacının meyveleri mercimekten az büyük ve buruk fıstık tadındadır. Hekimlikte meyvesi, yaprakları, tohumları ve sakızı kullanılır.

  Faydası : Ayak terlemelerini keser. Yaraları tedavi eder. Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Mide agrılarını dindirir. Öksürügü keser

  Çitsarmasıgı (convolvulus sepium) : Uzun ömürlü, 1-5 metre boyunda sarılıcı bir süs bitkisidir. Haziran - eylül aylarında çiçek açar. Kökü, oldukça uzundur. Yaprakları gövde üzerinde sarılmıs vaziyettedir. Hekimlikte kök ve yaprakları kullanılır. 30 kadar türü vardır.

  Faydası : Kabızlıgı giderir

  Çivitagacı (indigo) : Baklagiller familyasından; 1,5 metre kadar boyunda, bodur agaç veya agaçcıktır. Afrika, Asya, Amerika ve Avusturalya'da yetisir. Çiçekleri pembe ve beyazdır.

  Faydası : Yapraklarından çivit çıkarılır

  Çivitotu (lsatis tinctoria) : Turpgiller familyasından 1 metre kadar boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Önasya ve Avrupa'da kireçli ve taslı topraklarda yetisir. Çiçekleri sarıdır.

  Faydası : Çivit mavisi renginde boya elde edilir

  Çobançantası (çobankesesi) : Turpgillerden, bir çesit yaban bitkisidir. Meyveleri, torbaya benzer. Yaprakları rozet seklinde olup, demet görünümündedir. Çiçekleri beyazdır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

  Faydası : Böbrek kum ve taslarının düsürülmesine yardımcı olur. Agrıları giderip, vücuda rahatlık verir. Burun kanamalarını durdurur

  Çoban düdügü (meyhaneciotu) : Lohusagillerden, nemli yerlerde yetisen, uzun ve yesil yapraklı bir bitkidir. Sapları sivri, kısa ve parlaktır. Çiçekleri de çana benzer. Hekimlikte kökü kullanılır.

  Faydası : Kabızlıgı giderir.

  Çoban püskülü (ilex auifolium) : Çobanpüskülügillerden; hekimlikte yaprakları kullanılan bir bitkidir. 300 kadar türü vardır.

  Faydası : Atesi düsürür, terletir ve vücuda rahatlık verir

  Çöp-i çini (smilax) : Çinde ve Hindistan'da yetisen Smilax China adlı bitkinin köklerinden ve dıskabuklarından ayrılmıs risomudur.

  Faydası : Atesi düsürür, terletir ve vücuda rahatlık verir

  Çöpleme (boynuzotu) : Dügünçiçegigillerden bir çesit bitkidir. Birçok çesidi vardır. Akçöpleme denilen çesidi; uzun yapraklı, genis ve güzel çiçekli zehirli bir bitkidir. Boyu 1-1,5 metre kadardır. İçeriginde A ve B vitaminleri vardır. Hekimlikte, kökü kullanılır.

  Faydası : Agrıları dindirir. Yüksek tansiyonu düsürür. Ev ilaçlarında kullanılırken, tavsiye edilen dozu asmamak gerekir

  Çörekotu (siyah susam) : Dügünçiçegigillerden; susam iriliginde siyah tohumları olan bir çesit bitkidir. Güzel kokuludur. Hamurislerine çesni vermek için kullanılır. Yurdumuzda 12 türü vardır.

  Faydası : İstah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylastırır. Mide ve bagırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa; bas agrısını keser. Nezle ve sara hastalıgında tütsü yapılır. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılır.

  Çöven (sabunotu) : Kökü ve dalları, suyu sabun katılmıs gibi köpüren, kir temizleyici bir bitkidir. Helvacılıkta, agdayı agartmak için de kullanılır. Kökü, büyük ve kalındır. Dısı, hafif kırmızımtıraktır. Çiçekleri; pembe, beyaz olup, salkım seklindedir. Köklerin dövülmesinden çöven elde edilir.
  Faydası : İdrar söktürür. Terletir, atesi düsürür. Vücuda rahatlık verir. Kusturur ve balgam söktürür. Cilt hastalıklarında da faydalanılır. Temizleyici olarak da kullanılır.

  Çuhaçiçegi (baharçiçegi) : Çuhaçiçegigillerden; sık çiçek açan bir süs bitkisidir. Kökü kırmızı; yaprakları sarıdır. Çiçekleri ise; koyu sarı renkte olup, çuha gibi kıvrıktır.

  Faydası : İdrar ve balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Sinirleri yatıstırır. Rahat uyku saglar. Yarımbas agrılarını dindirir

  Çürdükotu (çördekotu) : Dallı, budaklı, yaprakları sivri ve ayva biçiminde bir çesit bitkidir. Çiçekleri mavi renkte olup, dikenlidir. Çiçeklerinin tozu; sarı veya sarımsıdır. Tadı acıdır.

  Faydası : İdrar söktürür. Hazımsızlık ve mide zafiyetini giderir. Kulunç agrılarını keser. Zayıf çocukların gelismesine yardımcı olur

  Centiyane (yılanotu) : Dogu Karadeniz bölgesi ve Uludag'da yetisen, 1 metre kadar yükseklikte, genis yapraklı, kalın köklü bir bitkidir. Kökü acıdır. İçi sarı, dısı esmerdir. Hekimlikte, kökü kullanılır. Sarı ve mavi türü vardır.

  Faydası : İstah artırır, hazmı kolaylastırır. Atesi düsürür, vücuda kuvvet verir. Mide zafiyeti ve eksimesini giderir. Kansızlıkta da faydalıdır

  Cevizagacı (koz) : Uzun ömürlü; gövdesi kalın, kerestesi ve meyvesi degerli ulu bir agaçtır. Yemisi nisastalı ve yaglıdır. Hekimlikte; yaprakları, meyvesinin üzerindeki yesil kabukları ve yagı kullanılır. Bir çok çesidi vardır.

  Faydası : Yaprakları ve kabukları ile hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlıgı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve seker hastalıgında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. El ve ayak donuklarında, deri çatlaklarında faydalıdır. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Çok kuvvetli bir besin oldugundan fazla yememelk gerekir. Cevizyagı, rasitizm ve sıracada faydalıdır. Kabızlıgı giderir. Bagırsak solucanlarını düsürür. Derinin yanmasını önler
  Okumadan imzalamam!  http://www.y0utube.org/
  Foruma üye olmak için tıklayın!
  Forum, yorumlarınızla var olacaktır. Yorumlarını esirgemeyen herkese teşekkürler.

 5. #5
  Süper Editör muzur Kullanıcısının Üye Resmi (Avatarı)
  Üyelik Tarihi
  07.07.08
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2.002

  Standart

  Cigerotu (pulmonaria officinalis) : Nodangiller familyasından; 10-15 santimetre boyunda çok yıllık, otsu bir bitkidir. Çiçekleri; önceleri kırmızımtıraktır. Sonradan morumsu-maviye dönüsür. Gövdesi dik ve tüylüdür. İçeriginde tanen, müsilaj, sekerler, reçine ve sabit yag vardır. Yaprakları kullanılır.

  Faydası : Gögsü yumusatır. Öksürügü keser. Akciger hastalıklarında faydalıdır. İdrar söktürür.

  Civanperçemi (yaraotu) : Bilesikgillerden; çesitli türleri olan bir kır bitkisidir. Kuru topraklarda, yol kenarında yetisir. Yaprakları uzun ve parçalıdır. Çiçekleri beyaz ve pembedir. Kandil seklinde gruplasmıstır. Kokusu çok güzeldir. Hekimlikte dal, yaprak ve çiçekleri kullanılır. İçinde Achillein denilen acı bir madde vardır.

  Faydası : Hazımsızlıgı ve kansızlıgı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürügü keser. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bagırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser. Basur memelerini tedavi eder. Kızamık, bogmaca, raşitizm, albasması, kadınlarda özel gün gecikmesi ve kemik hastalıklarında faydalıdır. İdrar söktürür. Yaraları iyilestirir.

  Çadırkusagı (çadırusagı) : Maydanozgillerden; özsuyu hekimlikte kullanılan bir bitkidir. Böceklerin, gövdesine açtıgı, deliklerden özsuyu sızar. Zamk gibi yapıskan olan bu maddeyle yakı yapılır.

  Faydası : Kan ve lenf damarlarını genisletir. Agrıları dindirir. Müzmin ve mikrobik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

  Çakalerigi (prunus spinosa) : Bir çesit eriktir. Agacı bodurdur. Çiçekleri beyazdır ve yapraklarından önce çıkar. Meyvesi yuvarlak ve yesildir. Tadı buruktur. Çiçekleri; Mart ve Nisan aylarında toplanıp, kurutulur.

  Faydası : İshali keser, mide ve bagırsakların düzenli çalısmasını saglar. Atesli hastaların kalbini kuvvetlendirir. Terletir ve vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını saglar. Bogaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Anne sütünü artırır.

  Çamagacı (pinus) : Birçok çesidi olan bir agaçtır. Kozalakları ilk yıl kapalıdır. İkinci yıl açılıp, kurur ve agacın dibine düser. İlaç yapımında; tomurcugu, palamutu, kozalagı, filizleri ve çırası kullanılır.

  Faydası : Balgam söktürür. Müzmin öksürügü keser. Kolay dogum yapmayı saglar.

  Çamfıstıgı (pinus pinea) : Çam kozalaklarının içinden çıkarılır. Kuvvetli bir besindir. Günde 2 çorba kasıgı kadar (25 gram)'dan fazla yenilmemelidir.

  Faydası : Bronsit, verem, akciger hastalıklarının çabuk iyilesmesine yardımcı olur. Cinsel istekleri artırır, ruhi çöküntüyü giderir. Kalp hastalıklarında da faydalıdır.

  Dalakotu (kurtluca) : Egreltiotugillerden; sıcak bölgelere yetisen bir bitkidir. Güzel kokulu, pembe çiçekleri vardır. Yapraklarının üstü parlak, altı donuk yesil kadife rengindedir. Tadı acıdır.

  Faydası : Atesi düsürür, vücuda kuvvet verir. Dizanteri ve ishali keser. Nefes almayı kolaylastırır. Öksürügü keser. Karaciger ve mide hastalıklarının iyilesmesine yardım eder.

  Damkorugu (kulakotu) : Damkorugugillerden ılık iklimlerde yetisen bir bitkidir. Çiçekleri kırmızıdır. Yaprakları etli ve çiçeklerin dibindedir. Haziran - Agustos ayları içinde toplanır. Çogu zaman taze halde kullanılır.

  Faydası : Basur memelerini giderir. Nasırları söker.
  Darı (akdarı) : Bugdaygillerden, kuraklıga dayanıklı bir bitkidir. Tohumları besin olarak kullanılır.

  Faydası : Darı unundan yapılan yiyecekler, zihin yorgunlugunu giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Hamilelere de faydası vardır.

  Defne (laurus nobilis) : Defnegillerden yaprakları güzel kokulu ve yaz kıs yesil olan agaçtır. Boyu 2 metre kadardır. Akdeniz kıyılarında yetisir. Meyveleri yuvarlaktır. Rengi siyahımtıraktır. Yapraklarından yesil renkli bir yag çıkarılır.

  Faydası : Terletir, atesi düsürür, vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. İstah açar, Hazmı kolaylastırır. Sinir agrılarını (nevralji) dindirir. Yagı bazı merhemlerle karıstırılır. Baharat olarak da kullanılır. Hamileler kullanmamalıdırlar.

  Demirhindi (tamarin) : Baklagillerdn bir çesit agaçtır. Boyu 25 metre kadardır. Meyvesinden serbet yapılır. Sıcak ülkelerde yetisir. Çiçekleri sarı kırmızı salkımlar halindedir. Meyvesi koyu kırmızımtırak, büyük ve tohumludur. Meyvesinin mayhos lezzetli, macuna benzeyen öz kısmı kullanılır. İçeriginde eksi maddeler, nisasta ve seker vardır.

  Faydası : Susuzlugu giderir. Vücuda rahatlık ve serinlik verir. 20 gramı müshil tesiri gösterir. Bagırsakları temizler. Soguk içilir.

  Denizkadayıfı (carrageen) : Esmer su yosunlarından bir çesit deniz bitkisidir.

  Faydası : Solunum ve hazım sistemi nezlelerini giderir. Vücudu besleyici olarak da kullanılır.

  Denizsaçı (mousse de corse) : Deniz kayalarında bulunur. Kuru iken saç gibi ince, esmer, birbirine girmis liflerdir. Deniz bitkileri gibi kokar. Tadı tuzludur.

  Faydası : Bagırsak solucanlarını düsürür.

  Denizüzümü (ephedra campylopoda) : Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetisen her zaman yesil, uzun ömürlü, çalı görünümünde bir bitkidir. Gövdesi incedir. Yaprakları, gövde üzerine karsılıklı, çapraz sekilde dizilmistir. İçeriginde 'efedrin alkoloid' bulunur. 35 kadar türü vardır.

  Faydası : Astım hastalıgının sikayetlerini giderir. Terletir. Ates düsürür. Romatizma agrılarını dindirir.

  Dereotu (tereotu) : Maydanozgillerden iplik biçiminde yaprakları olan güzel kokulu bir bitkidir. Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

  Faydası : Mide ve bagırsak gazlarını söktürür. Hazmı kolaylastırır, midenin geregi gibi çalısmasını saglar. Hıçkırık ve hava yutmayı önler. Sinir zafiyetini giderir. Uyku verir. Kadınlarda özel günlerin rahat olmasını sağlar. Anne sütünü artırır. İstah açar. Agız kokusunu giderir. Çocuklardaki gaz agrılarını giderir. Yemeklere ve salatalara tat vermek için konur. Hamileler kullanmamalıdır.

  Devedikeni (chardon) : Bilesikgillerden; tarlalarda yetisen 1 metre kadar boyunda bir bitkidir. İnce ve çengellidir. Yasken güzel kokuludur. Kuruyunca bu koku kaybolur.

  Faydası : Atesi düsürür, terletir ve vücuda rahatlık verir.

  Devetabanı (phlodentron) : Bilesikgillerden genis yapraklı, her türlü toprakta yetisebilen bir bitkidir. Çiçekleri, yapraklarından önce açar, altın sarısı rengindedir. Hekimlikte çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Çiçekleri Nisan'da, yaprakları ise, Haziran ve Temmuz aylarında toplanıp, kurutulur.

  Faydası : İdrar söktürür. Agrıları dindirir. Sinirleri yatıstırır ve vücuda kuvvet verir. Astım, nefes darlıgı, bronsit ve soguk algınlıgında sikayetleri geçirir. Gögsü yumusatır, öksürügü keser. Nezle ve ciger iltihabında da kullanılır. Yaraların iyilesmesinde ve çıbanların olgunlasmasına yardımcı olur.

  Devekulagı (büyük dulavratotu) : Bilesikgillerden bir çesit bitkidir. Yaprakları enli ve yesildir. Altları sincabi renktedir. Kökü kalındır. Çiçeklerinde ince, uzun dikenleri vardır. Kökleri toplanır, ince ince dilimlenip, kurutulur. Acıdır. Yaprakları da gölgelik bir yerde kurutulur.

  Faydası : İdraryollarında biriken kum ve tasların dökülmesine yardımcı olur. Kanı temizler. Terletir, vücuda biriken zararlı maddelerin atılmasını saglar. Romatizma ve nikrisin sikayetlerini giderir. Vücuda rahatlık verir.

  Disbudak agacı (fraxinus excelsior) : Zeytingillerden sert keresteli bir agaçtır. Boyu 30 metre kadardır. Yaprakları 9-13 parçalı bir dantela görünümündedir. İlkbahar ve yaz aylarında kabugu ve yaprakları toplanıp kurutulur.

  Faydası : Atesi düsürür, vücuda kuvvet verir. Anne sütünü artırır. Romatizma ve nikris agrılarını keser. Kabızlıgı giderir. (kabugu ise kabızlık yapar, ishali keser) idrar söktürüp, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını saglar. Mobilyacılıkta da kullanılır.

  Dolama otu (paronychia serpilifolia) : Karanfilgiller familyasından yesil ve beyaz renkte küçük çiçekleri bulunan bir çesit bitkidir. Yaprakları beyazımtırak yesildir. Kökü kullanılır.

  Faydası : Dolama ve çıbanların tedavisinde kullanılır.

  Domates (solanum lycopersium) : Patlıcangillerden bir çesit bitkidir. Ürünü için yetistirilir. Vatanı Meksika ve Peru'dur. Yabani türünün meyveleri yuvarlak ve kiraz kadar küçüktür. Domatesin içeriginde lycopin denilen bir madde bulunur. A, B, C vitamileri bakımından zengindir. Gövde ve yapraklarında solanin denilen zehirli bir alkoloid bulunur.

  Faydası : Bol idrar söktürür. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını ve kanın durulmasını saglar, damar sertligini giderir. Romatizma ve nikriste faydalıdır. Safra ve böbrek taslarının düsürülmesine yardımcı olur. Üremiyi düsürür. Hazmı kolaylastırır. Kabızlıgı giderir. Mide ve bagırsakların düzenli bir sekilde çalısmasını saglar. Cilde tazelik ve pembelik verir. İsiligi ve mayasılı giderir. Nasırların sökülmesine yardımcı olur. Çıbanların olgunlasmasını saglar. Arı sokmasında ve yanıkların tedavisinde faydalanılır. Kansere karsı korur. Midesi zayıf olanlar, böbrek ve mesanelerinde iltihap olanlar, suyunu içmelidirler.

  Dulaptalotu (daphne mezereum) : Dulaptalotugillerin örnek bir bitkisi olan bir agaçcıktır. Yüksek yerlerde yetisir. Çiçekleri güzel kokuludur. Meyveleri kırmızımtıraktır. Yaprakçıkları ise, açık yesildir. Kabukları kullanılır.
  Faydası : Zona tedavisinde faydalıdır.

  Dulavrat otu (pıtrak) : Bilesikgillerden; yol kenarlarında ve seyrek koruluklarda yetisen bir bitkidir. 1-1,5 metre boyundadır. Kökü ve yaprakları kullanılır.

  Faydası : Yapraklarından yapılan ilaçlar, romatizma ve nikris agrılarını giderir. Mide iltihaplarını iyilestirir. Kökünden yapılan ilaçlar ise, deri iltihapları ve egzamanın tedavisinde ve karaciger hastalıklarında kullanılır.
  Okumadan imzalamam!  http://www.y0utube.org/
  Foruma üye olmak için tıklayın!
  Forum, yorumlarınızla var olacaktır. Yorumlarını esirgemeyen herkese teşekkürler.

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. Enteresan bilgiler
  By muzur in forum Genel Konular
  Cevap(lar): 0
  Son Mesaj: 19.10.08, 14:07
 2. Cevap(lar): 2
  Son Mesaj: 11.10.08, 23:10
 3. Beşiktaş hakkında genel bilgiler
  By FaCToR_DiZaYN in forum Genel Konular
  Cevap(lar): 0
  Son Mesaj: 30.07.08, 03:39
 4. Harddiskler hakkında bilgiler
  By AbuK_PreNS in forum Elektronik, Bilim ve Teknoloji
  Cevap(lar): 0
  Son Mesaj: 28.07.08, 16:02

Konu Etiketleri

Yer İmleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açamazsınız!
 • Mesajlara cevap veremezsiniz!
 • Eklenti gönderemezsiniz!
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz!